Rozstanie - taniej i szybciej?

Najgorsze porozumienie jest lepsze od najlepszego wyroku sądu – dlaczego tak jest? Mediacja jest metodą rozwiązywania sporów dużo bardziej przyjazną dla stron niż tradycyjna procedura sądowa, a jednocześnie pozostaje skuteczna i efektywna - sprawy zostają rozwiązane szybciej, taniej i skuteczniej. Pozwala na zakończenie sporu zanim sprawa zostanie skierowana do sądu lub rozpocznie się sprawa sądowa.

pixabay/SCY, licencja CCO

Najgorsze porozumienie jest lepsze od najlepszego wyroku sądu

Dlaczego tak jest? Mediacja jest metodą rozwiązywania sporów dużo bardziej przyjazną dla stron niż tradycyjna procedura sądowa, a jednocześnie pozostaje skuteczna i efektywna — sprawy zostają rozwiązane szybciej, taniej i skuteczniej. Pozwala na zakończenie sporu zanim sprawa zostanie skierowana do sądu lub rozpocznie się sprawa sądowa.

Obecnie każdy sędzia zobowiązany jest kierować do mediacji wszystkie trafiające do niego sprawy. Jest to szansa dla stron na uniknięcie stresującego procesu sądowego, osiągnięcie porozumienia w nieformalnej atmosferze, umożliwiającej podjęcie dialogu przez osoby będące w konflikcie. Mają możliwość wypracowania satysfakcjonującej obydwie strony ugody, która następnie będzie musiała zostać przez sąd zatwierdzona, wraz z nadaniem na nią klauzuli wykonalności.

Proszę mi wierzyć, że samodzielne podjęcie decyzji w sprawach własnego życia każdemu przyniesie dużo większą satysfakcję, niż jakikolwiek wyrok sądu.

Rozstanie z bliską osobą jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej stresujących sytuacji, których doświadczamy w życiu.

Sprawy stają się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy związek trwał wiele lat (zgromadzono duży majątek wspólny) a para posiada dzieci. Jest to taki czas w życiu, gdy bardzo łatwo dajemy ponieść się silnym emocjom, kiedy miłość zmienia się w nienawiść, czujemy złość, chęć odwetu, rozżalenie, smutek, bezsilność a często po prostu strach, jak teraz będzie wyglądało nasze życie. A tu trzeba z tą irytującą nas osobą (która być może bardzo nas skrzywdziła lub my ją) robić ustalenia, które będą potem obowiązywały przez następne lata i rodzić będą skutki nie tylko osobiste ale i prawne.

Gdy już została podjęta decyzja o rozstaniu, strony wciąż mogą dużo zrobić, by uniknąć wielu kosztów zarówno emocjonalnych jak i finansowych. Jest to taki moment, gdy zazwyczaj cała ich uwaga skupia się na zbieraniu amunicji — w końcu idą na wojnę! Taka atmosfera nie sprzyja trzeźwemu spojrzeniu na fakty, na to, co można zrobić, żeby sfinalizować ten proces przy jak najmniejszych kosztach. Jest to szczególnie ważne, gdy para/małżeństwo są rodzicami.

Wojna nie jest miejscem dla dzieci

A to właśnie dzieci, w sytuacji rozstania często stają się zakładnikami dorosłych. Jest możliwe, by przed rozprawą rozwodową/o podział majątku/opiekę nad dziećmi, strony osiągnęły porozumienie dotyczące takich spraw jak: podział majątku, nowe wydatki, kto się wyprowadza z dotychczasowego domu rodzinnego, nowe miejsce zamieszkania, sprawy dotyczące dzieci (miejsce pobytu, zajęcia szkolne, zajęcia dodatkowe, wycieczki krajowe i zagraniczne, opieka lekarska) i wiele innych, dzięki czemu rozprawa rozwodowa przebiegnie dużo sprawniej i szybciej.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Są to sprawy, o których porozmawiać prędzej czy później będzie trzeba, a jest to bardzo trudne, gdy każda próba ustalenia czegokolwiek kończy się kłótnią, groźbami, a małżonkowie/partnerzy najchętniej by udawali, że się nie znają.

I tutaj właśnie z pomocą przychodzi mediator.

Profesjonalista, który sprawi, że nawet w takich okolicznościach rozmowa jest możliwa, a strony mają szansę w bezpiecznej atmosferze przedstawić swoje racje. Nawet Państwo nie zdają sobie sprawy, jak wiele można ustalić, gdy do rozmowy mimo wszystko dochodzi – okazuje się wtedy, że jest wiele rzeczy/wartości, które są dla nich wspólne (np. dobro dzieci, chęć doświadczenia spokoju) do tego stopnia, że znajdują motywację do szukania rozwiązań dobrych dla wszystkich osób zaangażowanych w konflikt.

Mediacje czynią cuda

Bo są:

  • Dobrowolne– strony w każdej chwili mogą przerwać mediację, bez konsekwencji
  • Poufne – strony i mediator mają obowiązek zachować w tajemnicy wszelkie informacje zyskane w toku postępowania mediacyjnego
  • Nieformalne i prywatne – odbywają się w warunkach przyjaznych dla stron
  • Postępowanie mediacyjne opiera się na działaniu w dobrej wierze
  • Mediator jest osobą bezstronną, niezaangażowaną w konflikt
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Które wino jest najzdrowsze? Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! Jak wspomagać samoodtruwanie organizmu? 6 zadziwiających sposobów, w jakie cebula wpływa na skórę i włosy „30 dni do zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni” Edyta Zając - recenzja Velvet Baby Actimel przedstawia ACTI – innowację w opiece nad dziećmi! „Pogodzić różnice” - recenzja „Strażniczka opowieści” Lisa Wingate – recenzja Jak leczyć refluks? „3 godziny. Jak rozpoznać prawdziwą miłość” – recenzja Pieluszki Dada Premium Comfort Fit Najlepszy sposób na usypianie noworodków! „Wyznania randkowiczki” Rosy Edwards – recenzja Produkty Tiny Love - idealny prezent dla dziecka Inteligencja finansowa: tajna broń kobiety Maxi-Cosi PEBBLE PLUS Fotelik dla niemowląt zgodny z normą i-Size zwyciężył w testach Musti - pielęgnacyjna woda perfumowana od Mustela® Tańcz i śpiewaj z BeBo! Wader zaprasza blogujące mamy do udziału w akcji „dajemy radość dzieciom” „Tuż za rogiem” Magdalena Kawka i Robert Ziółkowski – recenzja